O nás

Rok 2023

V sezóně 2023 měl tenisový klub celkem 129 členů. Došlo k navýšení o 25 nových členů, převážně z řad dětí. Mladších 18-ti let bylo 61, z toho dětí do 10 let 43.

Závodní družstvo dospělých hrálo oblastní přebor ODO I,A , skončilo na 1.místě a postoupilo do  divize!!! (počet účastníků 8). Výsledky jednotlivých zápasů můžete najít na stránkách Českého tenisového svazu kliknutím na následující odkaz ZDE

Krajskou soutěž smíšených družstev mládeže jsme obsadili pouze v jedné kategorii – babytenis, družstvo ve složení Filip Jedlička, Viktor Blecha, Andrea Dostálová, Martin Hrdý a Viktorka Brožíková obsadilo pěkné 4. místo.

O závodní hraní se stará trenér II.třídy Michal Košek a trenéři III.třídy Gabriela Pelcová, Anna Kahovcová, Petr Brož a Michal Brožík, kteří své úsilí věnuje převážně těm nejmladším. Týdenní počet tréninků je cca 50 hod. týdně.   Bohužel v Rokycanech není tenisová hala, čímž je značně zkomplikován trénink v zimních měsících. Pro tréninky je využívána tělocvična v ZŠ Hrádek, sokolovna v Rokycanech a tenisová hala v Mýtě.

Během sezony jsme uspořádali celostátní turnaje v kategoriích babytenis a starší žactvo, účast byla velmi dobrá. Úspěšná byla na turnaji 8. – 10.7.  Nela Krajíčková – finále singla a vítězství v deblu.

V soutěži jednotlivců na republikové úrovni nás nejčastěji reprezentují Martin Košek, Honza Sedláček, Viktorka Brožíková a Nela Krajíčková. Děkujeme!!

Náš klub uspořádal v červnu tenisovou školičku – účast byla rekordní - 35 dětí, o 10více oproti roku 2022. Zájem rodičů byl tak velký, že jsme v trénincích těch nejmenších pokračovali až do konce sezony.. Velká pochvala za organizaci a tréninky pro Davida Šimonovského a Petra Brože. Během prázdnin pořádáme 3 kempy – účast cca 60 dětí. Součástí denního programu je zároveň relaxace a zábava. Poděkování za uspořádání patří hlavně šéftrenérovi Michalu Koškovi a jeho pomocnicím trenérkám Gábině Pelcové a Aničce Kahovcové.

Novinkou a to velmi úspěšnou se stal kemp pro dospělé – účast 22.  Pro velký zájem byl uspořádán i druhý – účast 16.

Musíme pochválit naše „starší“ tenisty, ti se scházejí pravidelně 2x týdně v dopoledních hodinách a svádí na svůj věk obdivuhodné výkony.

Během sezóny jsme zorganizovali několik turnajů pro neregistrované hráče.

Co se týká údržby a rekonstrukce – byl obložen kiosek palubkami (Přemek Belza), došlo k realizaci nápadu paní předsedkyně – vybudování odpočinkové Chill Out zóny (Brožík, Jedlička)  a byl vymalován bufet. V plánu je pokračovat v položení dlažby až ke vstupu na kurt č.6. Bude nutné opravit strop v klubovně.

Rok 2022

Závodní hraní

Závodní družstvo dospělých hrálo oblastní přebor ODO I.A a skončilo na 5.místě (počet účastníků 8). Krajskou soutěž smíšených družstev mládeže jsme obsadili pouze v jedné kategorii – babytenis, družstvo ve složení Filip Jedlička, Viktor Blecha, Andrea Dostálová, Martin Hrdý a Karla Sedláčková obsadilo pěkné 4. místo.

O závodní hraní se stará trenér II. třídy Michal Košek a trenéři III. třídy Gabriela Pelcová, Anna Kahovcová a Petr Brož, kteří své úsilí věnují převážně těm nejmladším. Týdenní počet tréninků je cca 40 hod. týdně. Díky tomu, že nedisponujeme žádnou tenisovou halou, je značně zkomplikován trénink v zimních měsících. Pro tréninky je využívána tělocvična v ZŠ Hrádek, malý sál sokolovny v Rokycanech (příští rok již nebude možné využití), některé tělocvičny rokycanských škol a multifunkční hala Šťáhlavy, která ale svým povrchem není pro tenis vyhovující.

Během sezony jsme uspořádali celostátní turnaje v kategoriích babytenis, mladší žactvo a starší žactvo, účast byla velmi dobrá, např. v kategorii mladšího žactva přijelo do Rokycan 29 dětí.

V soutěži jednotlivců na republikové úrovni nás nejčastěji reprezentují Nela Krajíčková, Honza Sedláček, Martin Košek. Výsledky a úspěchy jsou ke shlédnutí na našich webových stránkách a na webu ČTS.

Náš klub uspořádal v červnu tenisovou školičku – účast byla rekordní - 25 dětí. Zájem rodičů byl tak velký, že jsme v trénincích těch nejmenších pokračovali i po prázdninách. Velká pochvala za organizaci a tréninky pro Davida Šimonovského a Petra Brože. Během prázdnin pořádáme 3 kempy – účast 60 dětí. Součástí denního programu je zároveň relaxace a zábava. Poděkování za uspořádání patří hlavně trenérovi Michalu Koškovi a jeho pomocnicím trenérkám Gábině Pelcové a Aničce Kahovcové.

Rok 2021

V sezóně 2021 měl tenisový klub celkem 117 členů. Mladších 18-ti let bylo 46, z toho dětí do 10 let 19.

Závodní družstvo dospělých hrálo oblastní přebor ODO I.A v upraveném systému (kvůli covidu), po těsných porážkách skončilo na 7. místě (počet účastníků 8). Krajskou soutěž smíšených družstev mládeže jsme obsadili pouze v jedné kategorii minitenis družstvo ve složení Filip Jedlička, Viktor Blecha, Andrea Dostálová a Karla Sedláčková podávalo vynikající výkony, porazilo jasně TJ Lokomotivu Plzeň 7:1 a remizovalo se silnou Slavií Plzeň 4:4. Postup do finálových bojů nám unikl o jediný set.

O závodní hraní se stará trenér II. třídy Michal Košek a trenérky III. třídy Gabriela Pelcová a Anna Kahovcová, kteří své úsilí věnuje převážně těm nejmladším. Týdenní počet tréninků je cca 40 hod. týdně. Bohužel v Rokycanech není tenisová hala, čímž je značně zkomplikován trénink v zimních měsících. Pro tréninky je využívána tělocvična v ZŠ Hrádek a malý sál sokolovny v Rokycanech.

Během sezony jsme měli v plánu uspořádat několik celostátních turnajů, ale kvůli „covidové nejistotě“ jsme uspořádali pouze jediný, a to v kategorii mladší žactvo. Účast byla velmi dobrá, děvčat se přihlásilo 20 a chlapců 14. Úspěchem byla finálová účast v deblu Nely Krajíčkové se Šárkou Stáňovou.

V soutěži jednotlivců na republikové úrovni nás nejčastěji reprezentují Martin Košek, Honza Sedláček a Nela Krajíčková. Děkujeme!!

Náš klub pořádal v červnu tenisovou školičku – účast 17 dětí, a během prázdnin tři týdenní kempy – účast 60 dětí. Součástí denního programu je zároveň relaxace a zábava. Poděkování za uspořádání patří hlavně šéftrenérovi Michalu Koškovi a jeho pomocnicím, trenérkám Gábině Pelcové a Aničce Kahovcové.

V průběhu sezóny se také hrála dlouhodobá soutěž ve smíšených čtyřhrách. Tu opět organizovala Jarka Švejnohová a Dáša Svobodová. Přihlášeno bylo 11 párů. Některé páry, bohužel soutěž nedohrály, vítězem se stala dvojice Honza Sutr s dcerou Veronikou.

Musíme pochválit naše tenisty seniory, ti se scházejí pravidelně 2x týdně v dopoledních hodinách. Rozhodli se uspořádat celosezonní turnaj ve čtyřhře, kdy dvojice se střídají tak aby si zahrál ve dvojici každý s každým. Sice to mělo své porodní bolesti, ale vrchní porodník Dušan Janeček vše ustál. Věříme, že v nastávající sezoně bude vše klapat hned od začátku. Motivací k účasti v celosezónní soutěži seniorů by pro tyto naše členy mohla být i odměna, kterou pro ně vedení klubu přichystá.

Během sezóny jsme zorganizovali několik turnajů pro neregistrované hráče. Z toho dva turnaje v singlu mužů. V prvním se stal vítězem Jirka Šavel, na druhém místě skončil Roman Blecha a třetí Jirka Mašek. Druhý turnaj se uskutečnil na konci sezony a vítězem se stal Michal Janeček, druhý Pavel Rédl, třetí Vlasta Veselý. Ženy absolvovaly také dva turnaje, a to ve čtyřhrách. První turnaj vyhrála dvojice Lenka Krajíčková, Anička Fialová, druhé místo obsadila dvojice Monika Maříková, Dáša Svobodová a třetí Anna Ungrová s Ivet Gutterovou. Pořadí druhého turnaje – 1. Markéta Panošková, Hanka Kutáková, 2. Dáša Svobodová, Gábi Mašková, 3. Rita Měšťanová, Katka Janečková.

Díky naší nové facebookové stránce, kterou velmi dobře administruje Martina Rancová, se na tyto naše turnaje přihlásili i hráči z Plzně a širšího okolí.​

 

Hospodaření:​

Město nám letos poskytlo dotaci nižší než vloni, a to ve výši 104. tis. Kč. Ta byla, jako vždy, využita na platby za sekání trávy, vodné, elektřinu, svoz odpadu, hygienické potřeby, nákup vybavení pro děti, nákup věcí pro údržbu kurtů, startovné dětí na turnajích. Část dotace byla využita na úhradu nájmu areálu. 

​Opět jsme letos obdrželi několik menších sponzorských příspěvků, za které jsme velmi vděčni a všem, kteří nás podporují mnohokrát děkujeme.

Ačkoliv jsme se celý rok pilně snažili vyjednávat s městem a neúnavně podávat žádosti o výstavbu tenisové haly, zatím se nám stále nepodařilo uspět. I na konci letošního roku byla podána nová žádost a její projednání je naplánováno na první měsíce roku 2022.

Co se týká plánů na novou sezónu 2022, s těmi Vás budeme postupně seznamovat. Hned v lednu bude všem našim členům zaslán mail „Novinky 1-2022“ a tyto informace budou rovněž zveřejněny na našich webových a facebookových stránkách.  

Rok 2020

Začátkem roku jsme na Krajský úřad Plzeňského kraje podali žádost o dotaci na přestavbu kurtu č. 3 z antuky na umělý povrch. Kurt s umělým povrchem je možné užívat i po vydatném dešti, což by bylo výhodné především pro tréninky dětí.

Podaná žádost o dotaci sice splnila všechna kritéria k jejímu přidělení, ale vzhledem k velkému množství žadatelů a nízké alokaci celkových prostředků nám nebyla schválena.

Tuto sezónu jsme díky pandemii COVID-19 zahájili o něco déle a díky kauze "betonárka" pouze se šesti kurty. Důvodem k uzavření zmíněných tří kurtů bylo, že katastrální úřad (po podnětu stavebního úřadu) nenašel v archivu podklady, na základě kterých tyto kurty (před desítkami let) zapsal do své evidence. Následovalo absolvování nového stavebního řízení. Vzhledem k tomu, že bylo možné využívat jen 6 dvorců, bylo nutné dočasně nastavit objednávkový systém hry, což bylo náročné jak pro hráče, tak pro správce kurtů. Vše se podařilo zvládnout  a zmíněné tři dvorce jsme znovu otevřeli na konci května.

V létě vyústily osobní spory mezi některými členy výboru. Následkem toho pak bylo podání několika rezignací. Vzhledem ke koronavirové situaci nebylo možné okamžité svolání valné hromady, tzn., že výkonný výbor stále pracuje v provizorním (neúplném) složení. Valná hromada s volbou nových členů se uskuteční na jaře 2021. Termín, program a místo bude včas oznámeno.

Tímto se také obracíme na členskou základnu.... pokud se z Vás členů nenajde nikdo, kdo by se připojil k vedení klubu (nebude tudíž výkonný výbor doplněn a schopen fungovat), budeme nuceni s městem ukončit smlouvu o nájmu a správa areálu přejde pod město.​

 

Děti

Letos se o prázdninách uskutečnily tři týdenní tenisové kempy. Každého kempu se zúčastnilo přes 20 dětí. Foto najdete zde https://www.tenis-rokycany.cz/2020

Dále se uskutečnila tenisová školička pro nejmenší děti (5 - 6 let). Osmi lekcí se zúčastnilo 14 dětí. Většina z těchto dětí následně pokračuje v individuálních trénincích.

 

V závodním hraní náš klub na turnajích reprezentovali:

mladší žáci: Nela Krajíčková, Jan Sedláček

starší žáci: Martin Košek, Jan Petrovický, Patrik Zdvořák, Jaroslav Dostál, Gabriela Mašková, Anna Fialová​

 

Hospodaření

Město nám letos poskytlo dotaci ve výši 115. tis. Kč. Ta byla využita na platby za sekání trávy, vodné, elektřinu, svoz odpadu, hygienické potřeby, nákup vybavení pro děti, nákup věcí pro údržbu kurtů, atd.. Část dotace byla využita na úhradu nájmu areálu. 

Letos jsme, bohužel, neobdrželi důležitý příspěvek za velkou reklamní plochu u kurtu č.4. 

Naopak se podařilo domluvit několik jiných nižších sponzorských příspěvků, za které jsme velmi rádi a všem, kteří nás podporují mnohokrát děkujeme.

Právě díky dotaci, sponzorským příspěvkům a několika úsporným opatřením se nám podařilo dostat se z loňských "červených čísel" do plusu. 

​V prosinci jsme opět na město podali žádost o výstavbu tenisové haly. Projednání a rozhodnutí se uskuteční v prvních měsících roku 2021.

Rok 2019

Začátkem roku 2019 nás nepříjemně překvapilo fungování sousední betonárky. Velmi se zvýšila její prašnost a hlučnost, která obtěžovala tenisovou veřejnost. Tenisté, z velké části děti, dýchali prach, který na kurty dopadal. Lidé se na kurtech neslyšeli, děti neslyšely pokyny trenéra z druhé strany kurtu. Aby nám lidé neodcházeli hrát jinam a nesnižoval se příjem, dali jsme se na náročný boj s betonárkou. Vedení klubu mělo rozdílné názory na řešení této situace, což vyústilo tím, že stávající předseda J. Pauch rezignoval na svoji funkci. Následně byl zvolen (a rozšířen) nový tenisový výbor: P. Belza, L. Krajíčková, M. Janeček, V. Jedlička, D. Šimonovský.

Za pomoci petice, stížností, televizní reportáže atd. se podařilo dočasně betonárku vyřadit z provozu.To vyvolalo rychlou reakci. Společnost Beton Union Plzeň s.r.o. si vyžádala stavební dokumentaci k našim tenisovým kurtům. Ukázalo se, že město ani katastrální úřad nemá stavební doklady ke třem dvorcům. Nutno podotknout, že tyto dvorce byly stejně jako ostatní dvorce, již desítky let  zapsány v katastru (k zápisu do katastru doklady být musely, jinak by zápis nemohl být proveden). Toto pro nás tedy mělo za následek okamžité uzavření zmíněných tří kurtů. Začalo se řešit dodatečné stavební povolení. Ani to se však neobešlo bez komplikací. V následném připomínkovém řízení si společnost Beton Union Plzeň s.r.o. stěžovala, že je ruší zvuky míčků při hře a hlasy sportovců. Tyto stížnosti způsobily další prodloužení doby ke znovuotevření kurtů.

V tomto roce jsme se znovu pokusili žádat město o podporu s výstavbou tenisové haly. Jako spolek jsme mohli stát žádat o  dotaci ve výši 70% s tím, že zbylých 30% musíme dát ze svých zdrojů. Vlastní zdroje na to samozřejmě nemáme, doufali jsme, že nám s tím pomůže město. Hala se intenzivně s panem starostou řešila zhruba tři čtvrtě roku před tím, než se dostala na jednání zastupitelstva. Proběhlo několik schůzek, pan starosta se byl i na podobnou halu fyzicky podívat. Hala by se po skončení doby udržitelnosti (což je vždy podmínka dotace) stala majetkem města. To znamená, že by město získalo tenisovou halu zaplacením pouze 30% její hodnoty. Dle dohody byla zpracována studie (65 tis. Kč). V dobré víře jsme z našich prostředků tuto studii zaplatili. Bohužel, rada města, ani zastupitelstvo nebylo schopno učinit žádné rozhodnutí, většina se zdržela hlasování.

Naším sportovištěm prošlo hodně dětí. Určité množství z nich je schopno dostat se na vyšší tenisovou úroveň a reprezentovat náš klub, naše město. Od věku cca 10 let bohužel odchází nadějné děti trénovat a soutěžit za jiné kluby. V tom vidíme velké zklamání. Děti (každý sportovec bez ohledu na druh sportu), které mají něčeho dosáhnout, potřebují trénovat celoročně. Bez toho nemají šanci. U nás, díky tomu, že nemáme tenisovou halu, nemůžeme tyto děti v našem klubu udržet.Toto je jeden z největších důvodů, proč se snažíme o vybudování tenisové haly. Její vytíženost (děti, závodní a rekreační hráči) v Rokycanech by byla 100%. 

Hospodaření

V tomto roce jsme se, bohužel, díky nečekanému výdaji za studii haly dostali do červených čísel. Abychom byli schopni zaplatit za nájem, složili se někteří členové výboru ze svých vlastních prostředků částkou cca 43 tis. Kč.

Rok 2018

V roce 2018 byl založen Tenisový klub Rokycany, z.s.

  • Činnost klubu v roce 2018 začínala nulou. Respektive mínusem.
  • Bylo nutné založit spolek, abychom se mohli zúčastnit výběrového řízení na pronájem tenisového areálu. Výbor TK (J. Pauch, P. Belza, V. Jedlička) se ze svých osobních peněz složil na odměnu advokáta.
  • Bylo potřeba zajistit nástupnictví tenisového klubu na Českém tenisovém svazu.
  • Přechodné období, kdy ještě nebyly vybírány členské poplatky a již bylo nutné hradit některé platby související s fungováním klubu, řešili zakládající členové z vlastních zdrojů.
  • Tenisový oddíl ještě pod Sokolem měl rezervní fond, kam si zhruba 15 let šetřil a ukládal finanční přebytky z členských příspěvků pro případnou rekonstrukci několika nejstarších kurtů. Jednalo se zhruba o 870 tis. Kč. Díky „hospodaření“, bývalého starosty Sokola, tenis o všechny tyto naspořené peníze přišel.
  • Tenisový areál v hodnotě cca 12 mil. Kč převzalo město za cca 6 mil. Finanční vypořádání mezi Sokolem a městem se dále pak samotného tenisu netýkalo.
  • Tenisové kurty jsou nyní majetkem města a náš klub je má v pronájmu.
  • Nájemní smlouva o provozování areálu je uzavřena na dobu 30 let.
  • Jsme sportovní spolek, ne firma. S tím souvisí celé fungování a finanční možnosti.
  • Správce areálu není placen městem (ostatní správci sportovišť v majetku města jsou placeni městem), ale platíme si jej z vlastních prostředků. 
  • Snažíme se shánět sponzory a žádat o dotace.
  • Veškerý příjem pramení z klubových příspěvků, z plateb rekreantů a z minima za pronájem kurtů trenérovi
  • Nikdo z vedení klubu nepobírá za svoji práci žádnou odměnu, je to činnost dobrovolná.
  • Veškeré drobné opravy provádíme sami.
  • Pokud chceme, aby se na kurtech něco vylepšilo, renovovalo, postavilo, musíme žádat majitele (město). Veškeré žádosti musí schválit nejdříve rada města a následně zastupitelstvo.

V tomto roce se podařilo postavit vedle tréninkové zdi technickou místnost, kde se nachází srdce nově zrekonstruovaného kropícího systému spolu s malou dílničkou.

Historie do roku 2017

Tenis v Rokycanech byl založen v roce 1904. Tehdy přišel z Horšovského Týna do Rokycan lékárník Josef Chrž, který vybudoval na zahradě sokolovny první tenisový kurt. Úprava dvorce a opatření příslušného inventáře si vyžádalo částku 200 K, která byla získána vesměs z příspěvků členů. Tenis se v Rokycanech velmi dobře ujal a počet členů rychle vzrůstal.

V roce 1911 byli zájemci o tenis nuceni pomýšlet na zřízení vlastního tenisového hřiště, protože se Sokol rozhodl využít zahradu pro své tělocvičné účely. Byl založen tenisový odbor u tehdejšího Klubu velocipedistů a bruslařů. Jediný tenisový kurt se nalézal v Balejově zahradě v místech dnešní komerční banky (dříve spořitelny).

Zájem o tenis po 1. světové válce začal vzrůstat do takové míry, že dosavadní hřiště zdaleka nestačilo. V roce 1924 si tenisový odbor po delším jednání pronajal od obce Rokycany pozemek vedle zahrady pana Straky (dnešní lukostřelecká louka). Ještě v tomto roce byly velkým nákladem zřízeny tři pěkné kurty. Počet členů klubu neustále narůstal a tak byl v roce 1926 areál rozšířen o další dva dvorce. Tenisový oddíl si vedl zdatně a postupně získal vedoucí postavení v Klubu velocipedistů a bruslařů. A tak v roce 1932 došlo k přejmenování klubu na Lawn tenisový a bruslařský klub (LTBK). Kvalita hráčů byla v období mezi oběma válkami na velmi vysoké úrovni.

Tenis v Rokycanech se však nehrál pouze na LTBK. V roce 1929 se utvořila skupina členů Sokola, kteří se pustili do výstavby tenisového hřiště v krásném prostředí letního sokolského cvičiště v Alejích. Postavili zde dva dvorce a dřevěné šatny. Tenis však pěstovali pouze pro svoji zábavu a zájem o pohyb na čerstvém vzduchu. Další tenisový dvorec byl ve zdejších kasárnách. Zde však hráli pouze důstojníci a jimi pozvaní hosté.

Potom přešla opět doba temna, okupace, válka a jelikož se zastavil dovoz tenisových míčů i raket a vyskytly se mnohé další potíže, tak se postupně přestalo hrát. Zařízení hřišť pustlo a tenisové dvorce zarůstaly travou.

V roce 1948 po sjednocení československé tělovýchovy se sešla skupina milovníků tenisového sportu a se souhlasem vedení Sokola rozhodli, že spojí své síly, založí tenisový oddíl a obnoví tenisové dvorce. Zástupci nového oddílu se vydali na obhlídku zničených bývalých tenisových hřišť a nakonec se rozhodli pro Aleje. Tento areál je sice vzdálenější od středu města, ale svojí rozlehlostí skýtá možnost dalšího rozšíření. To, že volba tohoto místa byla správná se ukázalo v pozdějších letech.

Skupina nadšenců se prakticky bez sebemenší finanční podpory pustila s vervou do velkého díla. Všechen svůj volný čas věnovali výstavbě a obnově tenisových dvorců. K troskám dvou malých kurtů, které podstatně rozšířili, přistavěli i kurt třetí. Vybudovali přívod vody a provedli mnoho dalších úprav jako oplocení a podobně. Peníze na nejnutnější náklady a dovozy si opatřovali jednak osobními dary a příspěvky a pak hlavně tím, že uspořádali v sokolovně několik zábav a výnos věnovali na výstavbu dvorců. Na jaře roku 1949 bylo otevřeno moderní tenisové hřiště a začala nová éra tenisu v Rokycanech.

Zájem o tento krásný sport opět rychle rostl a postupně se dostavily i sportovní úspěchy. Oddíl si vybojoval účast v krajském přeboru, kde po řadu let hrál s většími či menšími úspěchy. Sportovní činnost oddílu byla velmi bohatá a mimo mistrovské soutěže dospělých, dorostu i mládeže se členové zúčastňovali řady přeborů, turnajů a starali se o výchovu mládeže.

V roce 1955 se uskutečnilo další vylepšení areálu. Staré dřevěné šatny byly obezděny a omítnuty a k šatnám byly přistavěny dvě moderní koupelny s teplou vodou. Současně byla provedena generální oprava starých zařízení, nová instalace vody a elektriky, opravena podezdívka na 3. dvorci apod. Kromě dotace, která byla poměrně malá a činila 16 000,– Kčs, se zbývající prostředky na rekonstrukci získávaly opět z příspěvků členů a výnosů z tanečních zábav uspořádaných v sokolovně.

Na počest otevření nově opraveného areálu byl v roce 1955 uspořádán tenisový turnaj „O štít města Rokycan“. Zkušenosti získané z tohoto turnaje a jeho sportovní a společenský úspěch přivedly výbor oddílu k myšlence a následnému rozhodnutí založit pravidelný tenisový turnaj „O pohár města Rokycan“. Jako hlavní putovní cena byl zakoupen krásný křišťálový pohár. Turnaj získal v krátké době značnou popularitu v našem kraji. O jeho významu svědčí nejlépe ta skutečnost, že byl později zařazen tenisovou sekcí ČSTV mezi celostátní turnaje a jeho výsledky se započítávali do celostátního žebříčku. Od roku 1956 se konalo celkem 17 ročníků tohoto turnaje, který byl v některých letech uváděn i jako memoriál dvou zasloužilých členů oddílu Dr. Straky a Slavomíra Špicla, kteří v mladém věku opustili naše řady.

V 60. letech minulého století se oddíl zaměřuje na sportovní činnost a popularizaci tenisu mezi obyvatelstvem. To se daří beze zbytku. Oddíl pořádá na konci sezóny turnaje pro své členy i jejich hosty. V oblibě jsou také turnaje mladých, které se konají pod patronací podniku Kovohutě. Nezanedbává se ani údržba areálu. V roce 1967 se strhlo staré oplocení areálu a postavilo se nové. V roce 1968 bylo přikročeno k výstavbě nové tréninkové stěny z betonu namísto staré zchátralé ze dřeva.

Zájem o tenis neustále roste nejen mezi mládeží, ale i mezi dospělými. Proto se v roce 1972 začíná stavět nový objekt s klubovnou, noclehárnou, sociálním zařízením a šatnou. Hrubá stavba stála na konci roku 1972 a dokončená byla předána do užívání v prosinci 1973. V souvislosti s touto stavbou byla zbudována nová vodovodní přípojka, kanalizační přípojka a biologický septik. Pro zlepšení přístupu byla postavena kamenná terasa. Dále se na jaře roku 1973 začíná s výstavbou dvou nových tenisových kurtů, které byly dokončeny v roce 1974. Jedná se o dnešní kurty číslo 5 a 6.

Vzhledem k většímu počtu kurtů bylo třeba řešit otázku jejich kropení. Proto se v roce 1977 vybudoval přívod vody z řeky. Rok 1978 nastartoval velký proces rozšiřování areálu. V tomto roce byla postavena druhá cvičná stěna a aby toho nebylo málo, podařilo se ještě zrealizovat výstavbu přístavku na antuku a nářadí. Za to patří dík spoustě členů, kteří se na výstavbě podíleli.

Po dvou letech odpočinku se v roce 1980 pustil oddíl do další akce. Pro spokojenost příznivců hry bylo započato s výstavbou dalších dvou kurtů. Jedná se o dnešní kurty číslo 8 a 9. Ty byly v následném roce plně k dispozici příznivcům tenisu. No a dnešní podobu v počtu kurtů dal rok 1984, kdy se zbudovaly poslední dva kurty. Dnešní kurt číslo 4 a 7. Od té doby se během následujících let prováděly jen kosmetické úpravy areálu, dle potřeby oddílu.

Po revoluci došlo k podstatné změně v chodu oddílu. O své majetky, na kterých se nachází oddíl, se přihlásila TJ Sokol Rokycany. Celý areál jim byl navrácen. Takže z oddílu Kovohutě Rokycany se v roce 1995 stal TO Sokol Rokycany. Na činnost oddílu však tato změna neměla žádný vliv.

Vzhledem k problémům s nízkým stavem vody v řece, se v roce 1996 vybudovala studna, která zajišťuje dostatek vody na provoz areálu.

Pro zvyšující se členskou základnu vyvstal problém s kapacitou šaten a sociálním zázemím. Proto se v roce 2001 rozběhla velká akce na přestavbu hlavní budovy. V tomto roce se začalo s bouráním. Ani to však chod oddílu nezastavilo.Místo šaten sloužil vojenský stan a místo umývárny řeka. Na přestavbě se podíleli téměř všichni členové. Již v příštím roce – 2002 byla stavba dokončena a přes drobné problémy uvedena do provozu. V témže roce v polovině srpna nás postihly povodně, které způsobily značné škody na areálu.

Po skončení sezóny 2003 začala rekonstrukce kurtů č.1 a 2. Byla použita technologie SIBERA. Kurty již v následujícím roce byly v provozu.

V květnu 2006 nás opět zasáhly ničivé povodně. Bez jakékoli pomoci od státu a města jsme obrovským úsilím dokázali v krátké době obnovit provoz kurtů a dohrát tak rozehrané mistrovské soutěže.

V následujících letech probíhaly jen nutné opravy areálu pro jeho bezpečný provoz. 

V rámci dalšího rozvoje zázemí bylo v roce 2013 upraveno místo venkovního posezení. Nejvýznamnějším prvkem těchto úprav byla stavba nové pergoly. Ta místo zútulnila a zpříjemnila tak posezení u zaslouženého občerstvení jak našim členům, tak hráčům jiných klubů a jejich doprovodu.

Ještě před oficiálním začátkem sezóny 2014 se dne 2.dubna konala valná hromada oddílu. Na valné hromadě se kromě jiného četla zpráva o hospodaření v loňském roce a jako hlavní bod se odsouhlasilo zvýšení oddílových příspěvků.

Po zimě nám počasí přálo a tak jarní brigády mohly začít. Vše se stihlo tak, že jsme 15.dubna měli všech devět kurtů připravených na hru. Během celé sezóny jsme se mohli účastnit jednotlivých turnajů i celosezónních soutěží.

V poslední době se nám s úspěchem daří investovat do rozvoje areálu. V loňském roce jsme postavili na místě venkovního posezení pergolu. Letos jsme přistoupili k rekonstrukci střech. Byly vyměněny střechy jak na hlavní, budově tak i na objektu vápenky.

​Začátek roku 2015 byl z hlediska klubu optimistický. Vzhledem k finančním prostředkům, které se nám podařilo naspořit, jsme ve spolupráci se starostou sokola připravovali žádost o dotace k MŠMT. Dotace měla být využita na rekonstrukci kurtů. Čirou náhodou jeden ze členů našeho oddílu objevil, že je TJ Sokol Rokycany v exekučním řízení. To se týkalo veškerého majetku Sokola, tedy i tenisových kurtů. Zákonitě vznikla otázka, kam se podělo našich naspořených téměř 900 000,- Kč. Se značnou zvědavostí jsme se zúčastnili Valné hromady Sokola. Tam se mimo jiné přečetla zpráva o hospodaření Sokola, která žádné nesrovnalosti neuváděla. Na náš dotaz, jak je to s exekucí začal starosta Sokola neochotně přiznávat, že vše není tak, jak se právě četlo. Pro většinu to bylo velké překvapení. Vyšlo najevo, že starosta Sokola pan Vladimír Lisner není zase až tak dobrým hospodářem. Svými neuváženými rozhodnutími a liknavým přístupem k řešení problémů přispěl k tomu, že se Sokol Rokycany dostal do dluhu v řádech milionů korun. Ve spojitosti s tímto problémem byla vytvořena pracovní skupina, která začala situaci řešit.

Po sportovní stránce začal oddíl fungovat jako obvykle.

​Pro některé členy našeho oddílu začala sezóna 2016 mnohem dříve, než tradičními brigádami v měsíci březnu. Pracovní skupina, která řešila nelichotivou situaci v Sokole Rokycany, zjistila, že situace je opravdu kritická. Z obavy o budoucnost tenisu v Rokycanech jsme začali jednat. Na volební Valné hromadě Sokola byl do vedení zvolen nový výbor a revizní komise. Celkem se do těchto institucí dostalo 5 členů našeho oddílu. Novému výboru se podařilo vyjednat s městem Rokycany půjčku na umoření dluhu minulého vedení, který se vyšplhal téměř k sedmi milionům. Výměnou za to bylo zástavní právo veškerého majetku Sokola ve prospěch města. Tím bylo zajištěno, že i v tomto roce jsme se v březnu sešli u brigád.

Bohužel na nelichotivou situaci Sokola dopadla další rána. Začátkem října se zjistilo, že budova sokolovny je napadená dřevomorkou. Minulé vedení vědělo o tom, že do budovy zatéká, přesto situaci dlouhodobě neřešilo. Následkem toho bylo uzavření sokolovny a zrušení všech akcí. Tento fakt chod tenisového oddílu zásadně nenarušil. Tíživá finanční situace ovšem na oddíl dolehnout může. S nejistotou vyhlížíme začátek nové sezóny.

Uzavřením sokolovny v říjnu roku 2016 přišel rokycanský Sokol o značnou část příjmů plynoucí z pronájmu těchto prostor. Sedmi miliónový dluh městu tak nebylo z čeho splácet, bylo tudíž nutné najít nějaké řešení této nelichotivé situace. Nejschůdnější se zdálo, aby město převzalo majetek Sokola a členy spolku nechalo jednotlivá sportoviště užívat. V podstatě celý rok se vedla jednání s městem, aby vše směřovalo k tomuto řešení. Paralelně s tím se v našem oddíle řešila otázka, zda zůstat Sokoly, či jejich řady opustit.

Ani tato situace neměla vliv na chod oddílu. Počasí jarní brigády nikam neposunulo a tak nic nebránilo ani začátku sezóny. Během ní se však ukázalo, že kropící systém kurtů se blíží ke konci své životnosti. Po skončení sezóny jsme tak přistoupili ještě k této náročné rekonstrukci. Kromě výkonnějšího čerpadla a nové expanzní nádoby bylo nutno vyměnit i stávající rozvody. Vše jsme stihli ještě do konce roku 2017.

Historie tenisového oddílu pod hlavičkou Sokola, která se začala psát v roce 1995, skončila s rokem 2017.

V současnosti má oddíl 9 kurtů a více než 150 členů.